Kecskeméti óvodai incidensek: verbális és fizikai bántalmazás a magánintézmény falain belül.


A kecskeméti Aranykapu Magán Óvoda egyik pedagógusa testileg és lelkileg is bántalmazta a rábízott gyerekeket, miközben ikertestvére az intézmény vezetőhelyetteseként tevékenykedett és generálta a belső feszültséget az óvónők és a gyermekek között. Az ügy kirobbanása után a testvérpárt a fenntartó azonnali hatállyal eltávolította az óvodából, és rendőrségi feljelentés is történt az ügyben.

Pár nappal ezelőtt robbant ki a botrány a kecskeméti Aranykapu Magán Óvodában, mely szerint az egyik óvónő testileg és lelkileg is fenyítette a gyerekeket. Az ügyre azután derült fény, hogy az egyik gyermek anyukája azt vette észre, hogy a 4 éves kislány homloka feldagadt és piros folt éktelenkedik rajta - csak nehezen volt észrevehető, mert a haja eltakarta. "A sérülést az óvodában szerezte, ezért telefonon megkérdeztük az óvónőt, hogy mi történt" - nyilatkozta az anyukája a kecsup-nak.

Az óvoda intézményvezető-helyettese, aki egyúttal a vétkes óvónő ikertestvére, azt nyilatkozta, hogy a kislány az udvaron szenvedett balesetet, mivel mozgáskoordinációs nehézségekkel küzd. Ez a magyarázat azonban gyanút ébresztett az anyukában, hiszen tudta, hogy a kislány otthon sosem esik el. Másnap az óvoda munkatársai felhívták az anyát, hogy bíztatják, nyugodtan mesélje el, mi is történt valójában. A kislány ekkor elmondta:

A történet szerint az óvónéni durván megragadta a kislány karját és lábait, átfordítva őt, miközben azt mondta: "De most már aludni fogsz!" Ekkor a kislány véletlenül beverhette a fejét az ágykeretbe.

- mondta az édesanya. A felelős óvónő visszautasította a vádakat, és a kislány élénk képzeletére hivatkozott, hogy megmagyarázza az eseményeket - az intézmény vezetője pedig az anya állítása szerint hitelt adott ennek a verziónak. Ekkor határozta el, hogy rendőrségi feljelentést tesz.

Nem elégedett meg ennyivel, így felkereste a többi szülőt, akik szintén hasonló tapasztalatokról számoltak be.

"Az édesanya elmondása szerint kiderült, hogy a múltban több gyermeket is el kellett távolítani az óvodából az óvónő problémás viselkedése következtében, és több munkatárs is felmondott emiatt. Továbbá, az is nyilvánosságra került, hogy ezt az óvónőt már 10 különféle intézményből elbocsátották, legutóbb éppen 'agresszív magatartása' miatt."

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője kifejtette, hogy amennyiben egy pedagógus nem követ el olyan bűncselekményt, amely a státusztörvény vonatkozó rendelkezései szerint büntetőjogi kizáró oknak számít, akkor a gyermekbántalmazásra vonatkozó nyomok nem találhatók. Ez azt jelenti, hogy a vétkes óvónő gyakorlatilag bárhol máshol munkát kaphat.

"Az a gond, hogy nincs a pedagógusképzésre jelentkezők esetében alkalmassági vizsgálat, amivel ki lehetne szűrni az olyan személyiségjegyekkel rendelkező személyeket, akik a pedagógiai munkára alkalmatlanok" - összegezte Nagy.

A portál azonnal kapcsolatba lépett az intézménnyel, akik gyorsan reagáltak: "A közelmúltban óvodánkban egy - mindössze néhány hónapja alkalmazásban lévő - óvónő munkaviszonya rendkívüli felmentéssel megszűnt. Azonban a felmentés okát a hatóságok jelenleg is vizsgálják, ezért ezzel kapcsolatban konkrét tényeket nem tudunk nyilatkozni" - fogalmaztak a válaszban.

Néhány nappal később Szabó Lilla, a Cseriari Nevelő, Oktató és Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezetője, amely az intézményt fenntartja, egy nyilvános Facebook-bejegyzésben nyíltan elismerte az óvónő hibáit.

Az Aranykapu Magán Óvoda már 28 éve elkötelezetten keresi és vonzza a legkiválóbb szakembereket. Mindig is hittünk abban, hogy a látszat néha többet árul el, mint a szavak. Pár hónappal ezelőtt boldogan fogadtuk óvodánkban egy mesterpedagógus testvérpárt, akik rendkívüli, 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkeznek. Innovatív megközelítésük és környezetvédelmi szemléletük mellett, pedagógiai publikációik is hozzájárulnak az általuk képviselt magas szakmai színvonalhoz, amelyet minden nap célzottan erősítünk.

- indította el az állásfoglalását. Megjegyezte, hogy miután egyikük átvette az intézmény irányítását, bár a munkáját a szabályok szerint végezte, mégis olyan belső feszültségek és fluktuációk keletkeztek, amelyek már a fenntartó érdeklődését is felkeltették.

A panaszok beérkezése után a vezetőség azonnal belső vizsgálatot indított. Ennek eredményeként a testvérpár munkaviszonyát megszüntették, és megkezdték a szükséges jogi lépések megtételét, jelenleg pedig rendőrségi eljárás folyik az ügy körül. A vezető végül kifejezte sajnálatát, amiért éppen az ő intézményükön keresztül történt mindez, de hozzátette, hogy talán ez a helyzet hozzájárulhat a pedagógusok kiválasztásának szigorúbb ellenőrzéséhez országszerte.

Related posts